MAKALELER


Dr.Aytuğ'un dünya tıp literatüründen sizin için seçtiği ve yorumladığı
en güncel sağlık bilgilerini buradan ve Aytuğ Kolankaya/Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

NE YADİĞİNİZ ÖNEMLİ YA NE İÇİTİĞİNİZ< GERİ

Sosyal Medyada Paylaş

Günlük kalori ihtiyacımızın ortalama %20'si içeceklerden gelmektedir. Gazlı meşrubat düşkünleri içinse bu oran çok daha fazladır.

 O zaman gelin sağlıklı ve sağlıksız seçenekleri bulalım:

Gazlı içecekler inanılmaz kalori kaynağıdır, şekersiz ya da diyet alternatifleri kalori açısından daha düşük olsalar da bazı çalışmalarda yine de kilo artımına neden oldukları gösterilmiştir.


dr aytuğ kolankaya öneriler

 Gazlı içecekler yerine su içmek bir günde yüzlerce kalori kar etmenizi sağlayacaktır.

Özellikle yemeklerden önce içeceğiniz bir iki bardak su mideyi doldurarak, yeme isteğinizi de azaltacaktır. Buzlu suyu tavsiye ediyoruz.


dr aytuğ kolankaya öneriler
 

Meyve suları da tuzak dolu olabilir. Öncelikle şeker katılmamış olanlarını bulun, bunları da bol buzla sulandırarak içerseniz, kalorileri azaltmış ama tadından vaz geçmemiş olursunuz. Daha iyi bir seçenek ise sebze sularıdır; meyve sularının yarısından daha az kalori taşırlar ama besleyicilikleri yüksektir.


dr aytuğ kolankaya öneriler
 

Az yağlı süt hem kalsiyum kaynağı hem de metabolizma çalıştırıcıdır. Ayrıca Türk olmanın avantajını kullanın bol ayran için, az yağlı cinsini tercih ederek tabii ki!


dr aytuğ kolankaya öneriler

Sade kahve (sütsüz ve şekersiz), hem vücut için uyarıcı hem de iyi bir anti-oksidan kaynağıdır. Şeker hastalığı ve bir çok kansere karşı koruyucu etkileri için günde 3-4 fincan yeterlidir. Kremalı ve şekerli hali ise ağır bir hamur tatlısı yemeye benzer.


dr aytuğ kolankaya öneriler

Yeşil çay da bildiğiniz gibi hem anti oksidan hem de kalori yakıcıdır. İçindeki kateşinlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Günde bir iki fincan içmek, kalorisiz de olduğu için idealdir.


dr aytuğ kolankaya öneriler

"Ne yersen osun" sözüne "ne içersen" i de eklemeyi unutmayalım!!!

Makaleler

* Yağlar için iyi ve kötü haber * Annenizin A vitamini, sizin bağışıklığınızı belirliyor * Ne yediğiniz önemli ya ne içtiğiniz?

Sosyal Medyada Paylaş
Tüp Bebek Doğum tupbebek@draytug.com
Tüp Bebek Doğum 0532 755 98 76 (pbx)

Copyright © 2014. Tüm Hakları Saklıdır