GEBELİK


HAMİLELİK İZLENİMİ < GERİ

Sosyal Medyada Paylaş

Hamilelik teşhisi konulduktan sonra hem hamilenin hem de bebeğin sağlığının takip edilmesi amacıyla belli aralıklarla doktor ziyareti yapılmalıdır.

gebelik-hamilelik takibi

Bu ziyaretler sırasında hamileliğin iyi gidip gitmediği, oluşabilecek sorunların tanısının konulması amacıyla bazı testler yapılır. İlk ziyaret mümkün olduğunca erken yapılmalıdır. Bu ziyarette hamilenin kan basıncı, ağırlık ölçümü yapılır, ailedeki kalıtımsal sorun ve hastalıkların öyküsü alınır. Kan sayımı, kan grubu, idrar testi, tiroid testi, hepatit testleri, toksoplazma, kızamıkcık, açlık kanşekeri testleri yapılır. Ultrasonda gebelik haftasına bağlı olarak fetus kalp atışlarının varlığı, baş popo mesafesinin ölçümü ile son adet tarihine göre gebelik haftası ile uyumlu olup olmadığı araştırılır. Hamile kişiye yapması ve yapmaması gereken şeyler hakkında bilgiler verilir.

HANGİ SEBEPLE GEBELİKTE BULANTI VE KUSMA OLUR ?

Beyinde özel bir bölgedeki kemoreseptör yapıda duyusal bir alan olan “Kemoreseptör Triger Zone” bulantı ve kusma merkezi olarak değerlendirilebilir. Bu alan çeşitli ilaçlar veya gebelikte olduğu gibi hormonal bir takım değişikliklere maruz kaldığında bulantı ve kusma oluşur. Yani gebelikteki hormanal değişim bu durumu başlatan mekanizmaları tetikler.

Gebeliğin ilk üç ayında folik asit kullanılması nöral tüp defekti adı verilen anomali grubunun önlenmesinde önerilmektedir. Folik asit dozu risk faktörü bulunmayan gebelerde günde 0.4 mg iken daha öce nöral tüp defektli bebek doğuran veya risk grubunda bulunan hamilelerde günlük doz 4 mg olarak önerilmektedir.

Daha önce rahim ağzı kanseri için hiç smear yaptırmamışlarda veya son smear testinin üzerinden 1 yıldan uzun süre geçmişlerde smear testi yapılabilir.

Hamileliğin ilk 3 ayında özellikle sabahları ortaya çıkan bulantı kusmalar görülebilir. Bu hormonal değişimlere bağlıdır. Bulantıları azaltmak için; bisküvi, kızarmış ekmek gibi yiyecekler yataktan kalkmadan yenebilir, soslu, yağda kızartılmış, bol şekerli gıdalar alınmamalı, sık sık ve az az beslenmelidir.

Hamileliğin 11-14. haftaları arasında ilk trimestr tarama testi olarak adlandırılan down sendromu testi yapılması uygundur. Bu testte ultrasonografi ile fetusun ense derisi kalınlığı ölçülür, kanda PAPP-A ve Beta HCG düzeyleri ile bir bilgisayar programına dahil edilerek risk hesaplanır. Testte yüksek risk saptanan fetuslar koryon villus örneklemesi işlemi ile tanının kesinliği ortaya konur. Çünkü tarama testleri ancak riskli kişileri tespit etmeye yarar kesin tanı konulamaz. Bu nedenle herhangi bir girişim yapılmadan tanının kesinleştirilmesi için ileri testlere ihtiyaç vardır.

Eğer ilk trimestr taraması yapılmamış ya da kaçırılmışsa 16-20. gebelik haftalarında üçlü test olarak adlandırılan tarama testi yapılır. Bu testte ultrason bulgularıyla beraber kanda bazı hormonlar ( uE3, free BetaHCG, AFP) ölçülerek yapılır. Bu testte de yüksek risk saptandığında amniosentez yapılarak Down sendromu olup olmadığı kesin olarak belirlenebilir.

Hamileliğin 18-22. haftaları arasında fetusta ultrasonla saptanabilecek anomalilerin aranması için 2. düzey usg olarak adlandırılan detaylı usg ve doppler usg yaptırmak faydalıdır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkabilecek gelişme geriliği, gebelik hipertansiyonu gibi riskleri önceden tahmin etmek de mümkün olabilmektedir.

24-28. haftalar arasında gebelikte diabet riskini belirlemek amacıyla 50 gr glukoz yükleme testi yapılır. 140 mg/dl üzerinde çıkan işilerde 3 saatlik 100 gr glukoz yükleme testi yapılır. Buna göre diyet veya ilaç ile tedavi gerekip gerekmediğine karar verilebilir.

Normal Doğum Evreleri Gebelik (Hamilelik) Belirtileri Gebelik (Hamilelik) Testi Gebelikte Bulantı Kusma Gebeliğe Hazırlık Gebeliğin Takibi Gebelik'te Doğru Beslenme Doğurganlığı Etkiliyen Faktörler Kadınlarda Polikistikover Sendromu
Sosyal Medyada Paylaş
Tüp Bebek Doğum tupbebek@draytug.com
Tüp Bebek Doğum 0532 755 98 76 (pbx)

Copyright © 2014. Tüm Hakları Saklıdır